Aktuálně

Po dvou letech trojnásobného projednávání s městskými částmi i všemi developery schválilo v lednu 2022 Zastupitelstvo hlavního města Prahy Metodiku spoluúčasti investorů, tedy transparentních pravidel pro developery pro celou Prahu, jejichž autorem je tým Petra Hlaváčka. Na mnoha lokalitách a městských částech se podařilo tento materiál již úspěšně implementovat a dosud největším úspěchem je schválená smlouva mezi městem a developerem k celoměstsky významné změně územního plánu Interlov Roztyly, která prošla Zastupitelstvem hl. m. Prahy v červnu 2022.

Výstavba nových čtvrtí je nezbytným předpokladem pro dostupnost bydlení. Velké rozvojové projekty, jako výstavba v brownfieldech, ale vyžadují i velké investice do veřejné infrastruktury, do které patří např. výstavba škol, školek, parků nebo tramvajových tratí. Město ani městské části těmito prostředky však často nedisponují a je tak nezbytné, aby na tuto infrastrukturu přispěli sami investoři v území.

Tým Petra Hlaváčka proto vypracoval právní text a přehlednou metodiku, která je základním podkladem pro jednání s investory. Princip je však uplatňován na případy, kdy investor žádá změnu územního plánu, která významně zvyšuje (nenárokově) hodnotu jeho pozemku. Tuto metodiku vítají nejen městské části, ale především pak i zástupci mnoha investorů a developerů, kteří díky tomu budou mít stabilnější a předvídatelnější prostředí pro plánování svých záměrů.

O co vlastně jde? 

Na základě přesného a transparentního výpočtu město určí, jakou měrou se soukromí investoři budou finančně podílet na budování nové infrastruktury, občanské vybavenosti, veřejných prostor, městských bytů apod. 

  • Konec „arabského trhu“ – poprvé v historii nová jednotná pravidla pro developery pro celou Prahu
  • Nejvyšší částky a nejpřísnější tarify, které kdo kdy v Praze zavedl: 2.300,- Kč/m2, což odpovídá zhruba 25% nově vzniklé hodnoty, která developerovi vznikne tím, že mu odsouhlasíme vyšší kapacitu v územním plánu, částky se navíc budou každý rok zvyšovat o inflaci
  • 100 % vybraných prostředků bude vráceno zpět do dané lokality, kde dochází ke změně územního plánu a kde vzniká nová výstavba
  • Nové parky, školky, školy a pozemky pro tramvajové tratě – to vše bude sloužit nejen novým, ale hlavně stávajícím obyvatelům Prahy

Jaké jsou změny a novinky? 

  • ODEMYKÁNÍ BROWNFIELDŮ A PODPORA BYDLENÍ: Díky úplné novince, kterou je princip výpočtu, bude konečně rozdíl mezi výstavbou „na zelené louce“ a oproti tomu na brownfieldech, kde konečně díky změnám územního plánu půjde stavět, a to výhodněji, než na louce nebo na poli. 
  • MĚSTSKÉ BYTY: Město si bude díky Metodice stanovovat, jaká plnění developer poskytne – kromě zmíněných parků a občanského vybavení to může být i požadavek na vybudování bytů a jejich převedení do vlastnictví města, realizace veřejných prostranství s nadstandartním řešením tzv. modrozelené infrastruktury (zeleň a vegetační prvky na náměstích a v ulicích)
  • REGULAČNÍ PLÁN DOHODOU: Díky právnímu pojetí, které jsme zavedli, budou smlouvy obsahovat i regulační výkresy dohodnuté mezi městem, městskou částí a investory, které budou závazné a všichni budou mít jasnou kontrolu, co v lokalitě vznikne, ale hlavně – kdo to vůbec postaví. 
  • REÁLNÉ VÝSLEDKY: Díky práci týmu Petra Hlaváčka i městské části, které žádná pravidla pro developery dosud neměly, mají možnost naši práci převzít a aplikovat, např. na Praze 3, na Praze 6, na Praze 18, kde tomu sami jdeme naproti a developer již souhlasil a podle našich pravidel jednáme o pracích, školách, školkách a bytech v celkové hodnotě přes 3,5 miliardy Kč. 
  • STABILITA PRAŽSKÉHO PROSTŘEDÍ: Investorům a projektům přináší navíc potřebnou předvídatelnost a jistotu. A pokud investor na pravidla přistoupit nechce, nemusí, ale změna územního plánu nebude. 

Kompletní Metodiku spoluúčasti developerů na rozvoji území najdete ZDE.

Audiovizuální záznamy

Nová pražská pravidla pro developery v praxi (14. 2. 2022)

OTTA ČKA: Nová pravidla pro developery v Praze - Metodika spolupodílu investorů (29. 9. 2021)

Nová pravidla pro developery (CAMP, 26. 4. 2021)

Hospodářské noviny - diskuze: Praha sjednocuje pravidla pro developery, chce nové parky a školky (1. 6. 2021)

Velké změny Prahy: Nová pravidla pro developery (29. 9. 2020)

Městský developer: Aktivní role města při jeho tvorbě a výstavbě (26. 5. 2020)

Další obrázky

No items found.

Ke stažení

Číslo projektu

#
262

Koordinátor za náš tým

Zdeněk Völfl

Naše role

Celoměstská doporučující metodika, kterou jsme vymysleli a kterou uvádíme v život.

Co se nám podařilo

zpracovat a schválit novou Metodiku spoluúčasti investorů pro Prahu

aplikovat nová pravidla pro developery v mnoha lokalitách

dokončit několik plánovacích smluv mezi developery a městem

implementovat Metodiku napříč Prahou a politickým spektrem

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.