Aktuálně

Ministerstvo pro místní rozvoj většinu klíčových požadavků Prahy i ostatních měst smetlo ze stolu v rámci vypořádávání připomínek k novele stavebního zákona. Petr Hlaváček a zástupci Prahy pokračují v intenzivních jednáních dál.

Za minulé vlády byl nový stavební zákon i přes senátní veto schválen Sněmovnou. Současná vláda resp. Ministerstvo pro místní rozvoj pod taktovkou Pirátů chystá jeho velkou novelu, která je však v řadě ohledů pro Prahu mnohem horší, než byl původní návrh. Petr Hlaváček se svým týmem ve spolupráci s mnoha subjekty a dalšími městy koordinuje snahu o jeho vylepšení, formuluje připomínky za hl. m. Prahu a intenzivně usiluje o nutné zásadní změny v návrhu novely.

Petr Hlaváček sice vnímá, že nový stavební zákon je pro budoucí rozvoj země nezbytný, považuje ho však spíše za ztracenou příležitost a pro Prahu jako zásadní hrozbu. Návrh totiž nepočítá s právem Prahy na vlastní stavební předpisy, které se staly základním motorem zkvalitnění developerských projektů v Praze. Zároveň nový návrh ohrožuje nutné běžící změny stávajícího územního plánu. Pokud by tak zákon prošel ve stávající podobě, na deset let by znovu zablokoval rozvoj Prahy, který se s velkým úsilím daří rozjíždět.

Dlouhodobě prosazujeme tzv. 4 městské artikuly:

  • pořizování územních plánů v samostatné působnosti obcí, měst a krajů
  • zachování Pražských stavebních předpisů a možnost stanovení vlastních stavebních předpisů pro velká města
  • možnost dokončení pořizovaných územních plánů a zachování platných územních plánů bez zákonem vynucených změn
  • silnější role obcí v povolovacím procesu

Spolu s dalšími velkými městy jsme založili City Deal. Jedná se o uskupení českých měst, která usilují o správný rozvoj Česka. Více informací o tomto projektu najdete na tomto odkazu.

Audiovizuální materiály

City Deal: Město versus stát (CAMP, 7. 2. 2022)

Velké změny Prahy: Stavební zákon (16. 6. 2021)

Rekodifikace stavebního práva, prezentace Petra Hlaváčka SAR (30. 9.2021)

Rekodifikace stavebního práva, prezentace Petra Hlaváčka SAR (7. 4. 2021)

Další obrázky

No items found.

Číslo projektu

#
100

Koordinátor za náš tým

Petr Hlaváček

Naše role

Zásadní legislativní změna iniciována Vládou ČR, kde hájíme zájmy hlavního města a obecně všech samospráv.

Co se nám podařilo

úspěšně jsme formulovali požadavky měst

připomínkovali jsme novelu zákona

ubránili jsme platnost územního plánu až do roku 2028

založili jsme s velkými městy iniciativu City Deal

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.